Miért van hideg a jól fűtött szobában?

Ablakjavítás

Az energiaárak sajnos még mindig magasak, ha tehát a téli hónapokat szeretnénk az otthon melegében átvészelni, azért bizony szép summát fizetünk évről évre.

A legnagyobb baj azonban az, hogy hiába működik hibátlanul a fűtésrendszerünk, hiába öltözünk otthon is rétegesen és nem segít a takarók felhalmozása sem, ha az ablakunkon valahol beszivárog a hideg.

Napjainkban egyre többen készíttetnek műanyag ablakot, éppen azért, mert az ilyen típusú ablakok szigetelésének köszönhetően a meleg levegő nem talál kiutat a szobából és így kellemes marad a hőmérséklet. Azonban nem mindenki rajong ezért az ablakfajtáért, hiába a kitűnő hő- és hangszigetelő-képesség. Vannak, akik attól tartanak, hogy a műanyag-szigetelés miatt a lakás kevésbé szellőzik és így könnyebben alakulhat ki penész a falakon. Mások pedig csak egyszerűen esztétikai okokból választanak fából készült nyílászárót, hiszen a fa kétségtelenül szebb látványt nyújt, mint az egyszerű, fehér műanyag. A megfelelő, lehetőleg szakember által végzett ablak javítás segítségével spórolhatunk a fűtésen is.

A régi típusú, duplaszárnyas fa ablakok is alkalmasak lehetnek arra, hogy megvédjenek minket a hidegtől, ha egy hozzáértő személy újítja fel azokat.

A javítás olcsóbb mint a csere, így mindenképpen költséghatékonyabbnak mondható, mintha hagynánk, hogy a fűtés kiszökjön az ablakréseken. Amikor szigetelés elöregedik, azt a lakásban élők gyorsan észlelik, különösen, ha mindez télvíz idején következik be. A folyamatos fejfájás, amelyet a huzat okoz, a hidegérzet az ablakok közelében, az irreálisan magas fűtésszámla télen és az óriási villanyszámla nyaranta szintén azt jelzik, hogy valami gond van az ablakokkal. Nyáron azért fizetünk többet, mert a klímaberendezést is nagyobb fokozaton vagyunk kénytelenek használni a kintről beáradó hőség miatt.

Szintén árulkodó jelnek minősül az is, ha az utcai zajokat élesebben halljuk, mint korábban, valamint ha az ablakaink egyre gyakrabban párásodnak be, méghozzá oly mértékben, hogy ki sem látunk emiatt. A takarítás terén is változást tapasztalhat, például lehet, hogy sokkal sűrűbben kénytelen port törölni, mint azelőtt, súlyosabb esetben pedig a kis réseken már a víz is behatol esősebb időben, ezzel megrongálva a falat.

Egy szakember könnyedén meg tudja állapítani, mennyire súlyos a helyzet, például nem minden esetben muszáj kicserélni az ablakokat teljes egészében, esetenként az is bőven elegendő lehet, ha felújítjuk azokat. Kitűnő megoldást jelenthet ilyenkor többek között a szilikon gumitömítés is, amely, ha megfelelően szerelik fel, akkor akár tíz évig is hibátlan védelmet nyújt.

A nyílászárók felújítása anyagilag nem annyira megterhelő, akkor miért ódzkodnak tőle mégis gyakran az emberek?

Az igazság az, hogy bármilyen lakással kapcsolatos újításról van szó, a legtöbben arra gondolnak, hogy mekkora felfordulást és koszt von majd maga után a változtatás. Az is kétségtelen, hogy az ablakok teljes kicserélése időigényes munka, amely után bizony van mit takarítani. A felújítás azonban nem okoz különösebb kellemetlenséget, az egész mindössze annyiból áll, hogy, a szakember először felméri, körülbelül milyen anyagokra lesz szüksége a felújításhoz, azután pedig leveszi az ablakszárnyakat, majd körülbelül egy munkanap leforgása alatt elvégzi a javítást. A lakásban ettől nem lesz felfordulás, az egyetlen hulladék, ami ilyenkor keletkezik, az a régi szigetelőanyag, amit viszont maga a szakember takarít el.